Česky

Máte kynutí těsta pod kontrolou?

Kynutí těsta 80%
1.9.2016

"Mezi pečením chleba ve skutečné peci a v domácí troubě existuje obrovský rozdíl, ale ani ta nejlepší pec nedokáže vyprodukovat skvělý chléb, pokud těsto samotné není správně prokynuté. Za předpokladu, že máte dobrou mouku a ostatní ingredience, je klíčem k chlebu světové třídy kynutí. Dokázal jsem zvítězit v regionálním kole, protože...

...jsem do ne úplně dokonalé domácí elektrické trouby vrazil skvělé těsto. Podle mého názoru je kvalita těsta odpovědná za nejméně 80 procent konečného produktu, přičemž na troubě záleží jen ze zbývajících zhruba 20 procent."
Peter Reinhart - pekař, učitel, autor knihy Pekařský učeň - umění dokonalého chleba

Je potřeba zabývat se teplotou a vlkostí při kynutí, když nám vždy těsto "nějak" nakyne?

Při každém zvýšení teploty o 5°C kvasnice zdvojnásobí rychlost fermentace, a to až do teploty smrtící (asi 60°C). Pomaleji ve většině případů znamená lépe. Chlebu, který by vzešel za 1 hodinu při teplotě 30°C, to při teplotě 23°C bude trvat 2 hodiny. Během té další hodiny však ty organické činnosti, které skrytě probíhají uvnitř těsta , vyzískají z mouky víc chuti.
Správná relativní vlhkost prostředí pro kynutí je také velmi důležitá. Nízká vlhkost zapříčiní okorávání a osychání těsta na povrchu, nízký objem a následné trhliny. Vysoká vlhkost zase způsobuje bobtnání škrobu a zvýšené lepení těsta na ošatky a jiné podnosy. Ideální relativní vlhkost by měla být v rozsahu 70-85%.
To co je pro Vaše těsto smrtelným nebezpečím je zvlhčování horkou párou. Horká pára urychuje kynutí na povrchu tak rychle, že jádro těsta nestihne dostatečně prokynout, čímž vzniká po upečení nerovnoměrně pórovitá střídka.
Nicméně máte moc fermentaci řídit, možná zjistíte, že chcete kynutí urychlit (nebo zpomalit), a pokud to vyhovuje vašim potřebám , můžete to díky správné kynárně udělat.
Optimálním řešením je kynárna, která umožňuje regulaci vlhkosti a teploty nezávisle na sobě bez vzájemného ovlivňování. Jen nezávislou regulací dokážete zvýšit vlhkost při zachování teploty. Taková kynárna je vybavena klimatizační jednotkou CLIMATROP s řízenou teplotou a vlhkostí.

CLIMATROP vytváří díky ultrazvukové technologii páru o stejné teplotě, jaká má být v prostředí kynárny. Spotřebuje pouze tolik vody, kolik je nutné pro nastavenou vlhkost, žádný odpad. Bližší informace o CLIMATROPu naleznete na stránce: https://www.jarospol.com/climatrop


Další novinky

Založ si řemeslnou pekárnu

Řemeslné pekárny s prodejnou tzv. Artisan Bakeshop nebo Boulangerie jsou aktuálním trendem v pekařství. Už víte, že ji chcete, máte místo a investiční kapitál? Už vám chybí jen kvalitní návrh provozovny případně i dobré rady do začátku? Pak jste na správném místě. Naše společnost nejenže dodává kompletní vybavení pro řemeslné pekárny, ale umíme ji i navrhnout tak, aby práce v ní byla ergonomicky i marketingově správně a hlavně, aby vám přinášela nejen radost, ale i zisk. Podívejte se na některé naše realizace...

Celá novinka

Veletrhy v roce 2022

Již podruhé byl zrušen termín veletrhu SALIMA / SALIMATech a nový termín byl stanoven až na rok 2023. Přesný datum bude ještě upřesněn. Stejně tak pařížský veletrh EUROPAIN posunul svůj termín z konce ledna na konec března 26.-29.3. 2022. Posunutí termínu se nevyhnul ani italský veletrh Sigep v Rimini, který otevře své brány 12.-16.3. 2022. Do německa můžete zavítat na veletrh SACHSENBACK v Drážďanech ve dnech 2.-4.4. 2022 nebo na veletrh Südback ve Štutgartu v termínu 22.-25.10.2022. Pokud se vám nechce cestovat za hranice, můžete navštívit náš showroom, kde budeme mít od února vystaveny všechny důležité novinky...

Celá novinka
Všechny novinky